ÖTV İndirimi Karavanist 2022 yi Hareketlendirdi.

8 Ocak’ta kapılarını ziyaretçilere açan ve 16 Ocak’a kadar sürecek olan Karavanist ve Outdoorist Fuarları, Tüyap tarafından Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ile Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu (UKKF) destekleriyle düzenleniyor.

ÖTV İNDİRİMİ KARAVANİST 2022 FUARI’NI HAREKETLENDİRDİ!

Her bütçeye uygun kamp malzemeleri ve karavanlar, ziyaretçiler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanıyor.
Motorlu karavanlarda ÖTV indirimi fuarları hareketlendiren bir unsur oldu. Motorlu karavanlarda sektörün uzun süredir beklediği ÖTV indirimi, meclisten geçti. 1 Ekim 2021 tarihinde TBMM’ye sunulan Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde, motorlu karavanlarda yüzde 220 olan ÖTV oranı, yüzde 45’e indirildi. ÖTV indiriminin yürürlüğe girmesiyle Türkiye’de yerli karavan üretiminin önünün açılması ve ürünlere erişebilirliğin artması bekleniyor.
 
“Katılımcılar karavan satışlarında patlama yaşadı”
Karavanist ve Outdoorist Fuarları’nın performansıyla ilgili konuşan Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Karavanist ve Outdoorist Fuarları’nın ilk iki gününü başarılı bir şekilde tamamladık. 16 Ocak’a kadar ziyaretçilere açık olacak fuarlarımızda katılımcılar karavan satışlarında patlama yaşadı. Bunun yanı sıra ekipman ve yedek parça üreticisi olan firmaların ürünleri ve sergilenen araçlar müthiş bir ilgi görüyor. Bu konuyu değerlendirirken meclisten geçen motorlu karavanlardaki ÖTV indiriminin yasalaşması tüm katılımcılarımız için önemli bir sebep. Bu vergi indirimi sayesinde doğayla iç içe yaşamın hayalini kuran tüm ziyaretçilerimiz için karavan sahibi olmak ise hayalden çıkıp gerçeğe dönüşecek. Yeni kurulan Karavan İmalatçıları ve Tedarikçileri Derneği (KAİTAD) ise sektörün ihracat yolunu açacak, biz de fuarlarımız aracılığıyla bu ihracat bağlantılarına önemli katkılar sağlayacağız. Bu vesileyle iş birlikleri için ODD ve UKKF’ye, destekleri için KAİTED’e fuarlarımız nezdinde teşekkür ediyorum. Hafta içinde de ziyaretçilerimizi Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ağırlamak için sabırsızlanıyoruz.“
 
Fuarlarda İstanbulkart avantajı
8 Ocak 2022 Cumartesi günü başlayan ve 16 Ocak 2022 Pazar gününe kadar açık olacak olan fuarlar, her gün 10.00 ile 19.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELBİM ile Tüyap Fuarcılık Grubu arasındaki iş birliği ile ‘’Şehrin Yaşam Kartı İstanbulkart ‘’, Tüyap’ta ödeme aracı oluyor. Büyükçekmece Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde İstanbulkart ödeme yöntemi kapı girişlerinde, fuar otoparkında ve fuar alanındaki mini marketlerde geçerli olacak. İlk uygulaması Karavanist ve Outdoorist Fuarları’nda gerçekleşecek olan anlaşmaya istinaden İstanbulkart sahipleri bu fuarda %20 indirimli girişin ayrıcalığını yaşayacak. Yine Karavan Fuarı’nda bunun yanı sıra sağlık çalışanlarının ve 12 yaş altı ziyaretçilerin girişleri de ücretsiz olacak.

karavan satışları patlama yaptı
Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Karavanist’e açıldığı ilk saatlerden itibaren yoğun bir ziyaretçi ilgisi var. Fuarımızda, 100’e yakın katılımcı firmamız son model karavanlarını sergiliyor.  Karavanist’te dört günde 100’ün üzerinde  karavan satışı ve 200’ün üzerinde de karavan siparişi alındı.   Fuar sonuna kadar 400-500 karavan siparişi alınacağını öngörüyoruz. Türkiye’de bu yıl 2 bin karavanın üretileceği tahmin ediliyor. Bu tahmin dikkate alındığında, Türkiye’deki karavan üretiminin yüzde 25’nin Karavanist’te alınacak siparişlerle gerçekleştirileceğini söyleyebiliriz” dedi.
Karavanist Fuarı’nın eski karavanlarını yenilemek isteyenler için de fırsat olduğunu belirten Ersözlü, şu bilgileri verdi: “Türkiye'de 10 bine yakın karavan olduğu biliniyor. Bunların çoğunun eski ve yaşlı araçlardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Pandemi döneminde karavan sektörünün siparişlerinde yüzde 300’e varan artışlar oldu. Bu olağanüstü talebe bağlı olarak 2021 yılında Türkiye’de yaklaşık 2 bin karavanın üretilebileceği öngörülüyor.”
 
“Fuarlarımız ekonomiye can suyu oluyor”
Tüyap’ın ‘ticaret için önce sağlık’ anlayışıyla devam eden fuarlarının ekonomiye can suyu olacağını söyleyen Ersözlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tedbiri, güvenliği ve sağlığı, ön planda tutarak fuarlarımızı düzenlemeyi sürdürüyoruz. Amacımız,  hem katılımcı firmalarımızın ticaretine destek olmak, hem de katılımcı ve ziyaretçilerimizin sağlıklarını korumak. COVID-19 önlemleri kapsamında her türlü tedbiri alarak ziyaretçilerimizi Karavanist Fuarımıza kabul ediyoruz. Ziyaretçilerimiz gönül rahatlığı içinde fuarımızı gezebilirler. Katılımcılarımız da aldığımız tedbirlerden memnun. Pandemi nedeniyle fuara katılımda çekingen davranan firmalar, diğer firmaların gördüğü ilgiden sonra fuara katılmaya karar verdiler. Açılış günü olan Cuma günü ve sonrasında hafta sonu telefonlarımız susmadı. Onları da fuarımıza pazartesi gününden itibaren dahil ettik.” dedi.
 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. yeniürünler.com 2021

Iyzico
En Yeni Ürünler; Yeni Moda, Model, Tasarım, Proje, Mimari, Endüstriel çalışmalar. First Concept Yapı Corıan, Montelli